Drift 2L Snow Suits Specs
| Material | 2L polyester fabric with DWR coating, polyester Lining |
| Waterproof Rating | 15,000mm |
| Breathability | 10,000 g/m²/24hr |
| Insulation | Polyester |
| Weight(Jacket) | Approx. 1000g |
| Weight(Pants) | Approx. 800g |
| Fit | Relaxed |
| Best For | Snowboarding, Skiing, Cold Weather Outdoor Activities |
| Durability | Abrasion Resistance > 200,000 cycles |
| Other Features | Snow Skirt, Underarm & Inner-thigh Ventilation, Adjustable Cuffs, Storage Pockets, Snow Pass Pockets |