Fjäll 2L Jeans Bibs Specs
| Material | 2L Denim with DWR coating, polyester Lining |
| Waterproof Rating | 12,000mm |
| Breathability | 10,000 g/m²/24hr |
| Insulation | Polyester |
| Weight | Approx. 1000g |
| Fit | Relaxed |
| Best For | Snowboarding, Skiing, Cold Weather Outdoor Activities |
| Durability | Abrasion Resistance > 200,000 cycles |
| Other Features | Jeans and Bibs Design, Snow Skirt, Inner-thigh Ventilation, Adjustable Cuffs, Storage Pockets |