Glacier 3L Snow Jacket Specs Men
| Material | 70D High-Stretch Nylon with DWR Coating |
| Waterproof Rating | 25,000mm |
| Breathability | 18,000 g/m²/24hr |
| Insulation | Full-body PrimaLoft Cotton |
| Weight | Approx. 800g |
| Fit | Slim, Men |
| Best For | Snowboarding, Skiing, Cold Weather Outdoor Activities |
| Durability | Abrasion Resistance > 300,000 cycles |
| Other Features |
Recco Rescue System, Built-in Snow Skirt, Underarm Ventilation, Adjustable Cuffs, Hoodies and Hem, Goggle Wipe Cloth, Snow Pass Pocket, Ample Storage Pockets |