Kiri 3L One-Piece Snow Suits Specs
| Material | 3L polyester fabric with DWR coating |
| Waterproof Rating | 20,000mm |
| Breathability | 15,000 g/m²/24hr |
| Insulation | Cotton |
| Weight | Approx. 1300g |
| Fit | Regular |
| Best For | Snowboarding, Skiing, Cold Weather Outdoor Activities |
| Durability | Abrasion Resistance > 250,000 cycles |
| Other Features | Snow Skirt, Underarm & Inner-thigh Ventilation, Adjustable Cuffs, Storage Pockets, Snow Pass Pocket, Waistband, Reinforced Knees |