Liquid 2L Jacket Specs
| Material | 2L Polyester Fabric with DWR coating, polyester Lining |
| Waterproof Rating | 15,000mm |
| Breathability | 10,000 g/m²/24hr |
| Insulation | Polyester |
| Weight | Approx. 900g |
| Fit | Relaxed |
| Best For | Snowboarding, Skiing, Cold Weather Outdoor Activities |
| Durability | Abrasion Resistance > 200,000 cycles |
| Other Features | Unique Pattern Designs, Snow Skirt, Underarm Ventilation, Adjustable Hoodie, Cuffs and Hem, Snow Pass Pocket, Ample Storage Pockets |