NEVE 3L Snow Jacket Specs Men
| Material | Polyester Fabric with DWR coating, polyester Lining |
| Waterproof Rating | 20,000mm |
| Breathability | 15,000 g/m²/24hr |
| Insulation | Full-body PrimaLoft Cotton |
| Weight | Approx. 900g |
| Fit | Relaxed, Men |
| Best For | Snowboarding, Skiing, Cold Weather Outdoor Activities |
| Durability | Abrasion Resistance > 250,000 cycles |
| Other Features | Snow Skirt, Underarm Ventilation, Asymmetrical Zipper Design, Adjustable Hoodie, Cuffs and Hem, Snow Pass Pocket, Ample Storage Pockets |